Naturalne Sposoby na Ból: Techniki The Holistic
Naturalne sposoby oraz ich przedstawienie. W tym artykule przedstawię i opisze w krótki i prosty sposób, stosowane techniki w gabinecie The Holistic. Podzielę się swoją wiedzą na temat technik zarządzania bólem.
W gabinecie The Holistic, jako fizjoterapeuta stosuje naturalne i nieinwazyjne techniki z zakresu terapii manualnej, osteopatii i ćwiczeń funkcjonalnych. By lepiej zrozumieć, co oznaczają specjalistyczne nazwy, wyjaśnię je poniżej w krótkiej liście. W przyszłości opisze każdą dokładnie w oddzielnych artykułach.
Manipulacje HVLA (High Velocity Low Amplitude) (Duża Prędkość Niska Amplituda) (chrupanie stawów)
Rodzaj techniki manualnej, wykorzystującej manewr terapeutyczny polegający na wykorzystaniu mechanizm wprowadzania stawów pacjenta w stan zablokowania/bariery. Następnie wykonaniu przez terapeutę precyzyjnego i dynamicznego pchnięcia. Nie jest tutaj przekraczana bariera fizjologiczna ruchomości danego stawu kręgosłupa lub kończyn. Technika ta jest bezbolesna podczas wykonania, chociaż pacjentowi towarzyszy odczucie jakby coś zaraz miało kliknąć/ chrupnąć. W brew powszechnie panującej opinii, nie nastawia się tą techniką wypadniętych dysków i nie wpycha na miejsce kości. Natomiast technika ta bardzo dobrze sprawdza się podczas odblokowania i przywrócenia utraconego zakresu ruchu. Zmniejsza dolegliwości bólowe pochodzenia stawowego, mięśniowego i nerwowego i dodatkowo zmniejsza oraz wyrównuje napięcie mięśni.
Mobilizacje stawów
Delikatne i bezbolesne techniki ślizgowe lub trakcji (oddalanie powierzchni stawowych od siebie, „rozciągania”), wykonywane przez ręce terapeuty. Specyfika tego zabiegu manualnego jest bardzo różna u każdego fizjoterapeuty, ponieważ są różne szkolenia czy szkoły uczące tych technik. Głównie techniki te będą skupiały się na stopniowym przywracaniu zakresu ruchomości, zmniejszaniu dolegliwości bólowych stawów.
Techniki nerwowo-mięśniowe
Zabieg manualny, wykonywany przez fizjoterapeutów. W swojej praktyce stosuje głównie technikę Jones’a która polega na bezbolesnym uwalnianiu bolesnych punktów w ciele, poprzez ich lokalizacje palpacyjną i ucisk przez ok. 90 sek. Technika jest bardzo podobna do uwalniania tak zwanych Punktów Spustowych (Trigger Points), chociaż główną różnica polega na tym, że nie jest tak nieprzyjemna i nie występuje tu uczucie promieniowania bólu. Głownie technika skupia się na lokalizacji napięć w naszej skórze, powięzi i mięśniach, gdy istotny punkt jest zlokalizowany, fizjoterapeuta naciska na niego by sprowokować objawy bólowe. Gdy takie wystąpią, następnie ustawia daną część ciałą pacjenta w pozycji antalgicznej (przeciwbólowej). Utrzymuje ją do 90 sek. po czym delikatnie i powoli wraca do pozycji początkowej i sprawdza czy objawy ustąpiły. Technika ta świetnie sprawdza się w przypadku rozluźniania napiętych i przeciążonych mięśni, przywracania siły i zakresu ruchomości danych partii ciała.
Techniki nerwowo-powięziowe
Opierają się na pracy z powięzią. Sa to powolne ślizgi dłoni lub palców terapeuty w celu przywrócenia utraconej elastyczności kolagenu w tkance łącznej. Fizjoterapeuta może wykonywać różne chwyty i techniki delikatnej pracy z ciałem pacjenta, czekając na odpowiednią reakcje ze strony organizmu pacjenta. Są też techniki mobilizujące jak techniki odwijania (Unwinding), gdzie np. terapeuta trzymając rękę pacjenta wykonuje ruch kończyną w kierunku ułatwionym i bezbolesnym. Pacjent wtedy śledzi ruch swojej ręki by również stymulować własny układ nerwowy. Technika korzystna jest dla osób, które cały dzień spędzaj w sposób statyczny siedząc lub stojąc i odczuwają sztywność, napięcie i ciągnięcie np. w kończynach lub na plecach. Bardzo szybko i skutecznie przywracana jest dawna elastyczność i eliminowane jest nieprzyjemne uczcie sztywności ciała.
Techniki oddechowe
Terapia za pomocą tych technik odbywa się dzięki ręką terapeuty i bardziej lub mniej, świadomej współpracy ze strony pacjenta. Wykorzystując techniki manualne wyglądające jak docisk klatki piersiowej z różnych stron, fizjoterapeuta stymuluje w ten sposób odpowiedni tor oddechowy. Pacjent ma za zadanie oddychać konkretną metodą. Same techniki oddechowe są również bardzo dobrym ćwiczeniem domowym. Terapia ta jest szczególnie przydatna dla pacjentów chcących podnieść swoją wydolność oddechową, poprawić osiągi sportowe, zmagających się z zalegającą wydzieliną w płucach, gardle i nosie lub zatokach, czyli choroby takie jak POChP, Mukowiscydoza, post-Covid19, częste nawracające stany infekcyjne.
Ćwiczenia funkcjonalne
Temat jest szeroki i rozumiany na kilka sposobów. Główne założenia tych ćwiczeń opierają się na diagnostyce i wykonaniu zestawu ćwiczeń danego ruchu funkcjonalnie. Fizjoterapeuta zwraca szczególną uwagę na kompensacje (zmiany w pracy ciała pacjenta) występujące podczas danego ćwiczenia i trenuje z pacjentem daną funkcję np. chwytanie, chodzeni na czworaka, siad prosty-aktywny itp. Mogą być wykonywane z oporem poprzez ręce terapeuty, obciążenie wynikające z własnej masy ciała lub zewnętrzny opór taśmy elastycznej lub hantli. Ćwiczenia te pozwalają na powrót do funkcjonowania po przebyciu wypadku lub operacji. Usprawnieniu danej kończyny lub całego ciała po przebyciu kontuzji, jako profilaktyka przed nawrotami przewlekłego bólu oraz korygujące postawę.
Jak Zarządzać Bólem?
Moim zdaniem kluczem do skutecznego zarządzania bólem jest rozumienie skąd bierze się przyczyna tego bólu. Gdy to już wiemy pozostaje jedynie podążanie za tymi kilkoma punktami:
- Profilaktyczne badania – regularne przeglądy Twojego zdrowia, jeżeli samochód ma wykonywany przegląd raz w roku to, czemu Ty nie?
- Ćwiczenia fizyczne – minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut. Najważniejsza jest systematyczność a każdy z nas pamięta by myć codziennie zęby, prawda?
- Techniki relaksacyjne – medytacja, joga, czytanie, pisanie czy słuchanie muzyki albo ulubiona potrawa. Na pewno pomogą nam codziennych zmaganiach i pozwolą, chociaż na chwilę się zrelaksować. Jeżeli żadnych nie znasz, może popytaj znajomych lub specjalistów w tej dziedzinie?
- Zmiany w diecie – pokarmy przeciwzapalne, szczególnie unikanie używek jak alkohol, papierosy i narkotyki. Ważne jest też wyeliminowanie nadmiaru cukru z swojej diety i dań typu fast food. Są to czynniki zapalne powodujące podrażnienie układu pokarmowego oraz spowalniające metabolizm.
- Ergonomia – słynne już pojęcie, mylnie często rozumiane jedynie, jako dobranie odpowiedniego krzesła i biurka. Nowoczesne podejście do ergonomii pracy to zadbanie o prawidłowy sposób ponoszenia ciężkich przedmiotów (wykorzystanie odpowiednich sprzętów do zabezpieczeń i transportu tych przedmiotów). Zmienienie pozycji z siedzącej na inna co 45 min (bo żadne super krzesło czy biurko nie ochroni nas przez skutkami pracy statycznej). To ruch jest lekarstwem a nie nowe bajery i przedmioty w firmie. Nie wspominając już o tym, że profilaktyka jest tańsza niż leczenie.
Czy czujesz, że Twój ból ogranicza Twoje życie?
Nie pozwól, aby ból kontrolował Twój dzień. Skontaktuj się ze mną już dziś, aby umówić pierwszą wizytę i rozpocząć swoją drogę do zdrowia!
Dziękuję serdecznie za uwagę,
Filip Fabijański Twój fizjoterapeuta w The Holistic
To był ostatni z artykułów z serii o bólu, zapraszam do przeczytania poprzednich!