• 8 lipca, 2024

Ból – Problem czy Istotny Sygnał do Działania?

Ból – Problem czy Istotny Sygnał do Działania?

Ból – Problem czy Istotny Sygnał do Działania? 1024 1024 Sebastian

Ból – Problem czy Istotny Sygnał do Działania?

Czy ból przeszkadza Ci w codziennym życiu? Czy kiedykolwiek odczuwałeś taki dyskomfort, że musiałaś\eś przerwać to, co robiłeś? Nie ignoruj tych sygnałów – Twoje ciało próbuje Ci coś powiedzieć. Jako doświadczony fizjoterapeuta, jestem tu, aby pomóc Ci zrozumieć i pokonać ból. Artykuł ten ze względu na jego obszerność podzieliłem na 3 części. Każdy z nich będzie dostępny na głównej stronie Blog.

Ból – Co To Takiego?

Ból to sposób, w jaki Twoje ciało informuje Cię o problemach w Twoim ciele. To naturalna reakcja obronna, która ma na celu ochronę przed dalszym uszkodzeniem lub sygnalizowanie już istniejącego problemu. Osobiście uważam, że stan naszej psychiki również ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jednak ze względu na to, że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, pominę ten aspekt w tym artykule.

Nasze ciała zbudowane są w niesamowity sposób. Odbieramy różnego rodzaju informacje z otaczającego nas świata dzięki różnym zmysłom jak: smak, dotyk, zapach, słuch czy wzrok. Ale są jeszcze dwa bardzo istotne zmysły:

  • Propriocepcja, czyli czucie głębokie z receptorów naszej skóry, mięśni, stawów, dające nam informacje o ruchu naszego ciała i gdzie znajduje się obecnie w przestrzeni.
  • Interocepcja, czyli czucie wolnych zakończeń nerwowych w naszym ciele w tkankach powięziowych. Dzięki nim wiemy jak czujemy się od środka (w jakim stanie są nasze organy wewnętrzne a także czy czujemy szczęście czy smutek).

Mechanizmy te są złożone i niezwykle interesujące, jednak w tym artykule będę trzymał się pewnych uproszczeń i przykładów z życia wziętych, by format ten był bardziej przystępny.

O jakie przykłady z życia może chodzi?

  1. Wyobraź sobie, że schylasz się, aby zawiązać buty i czujesz ciągnący ból w tylnej części uda – to sygnał, że Twoje ciało potrzebuje uwagi. Pogłębienie tego skłonu lub wymuszanie dalszego rozciągnięcia może doprowadzić do tragedii.
  2. A może ostatnio chciałaś/eś sięgnąć coś z podłogi, schylając się niewinnie i nagle poczułaś/eś ból nie z tej ziemi przy próbie wyprostu? Bez konkretnej diagnozy specjalisty, może się skończyć tygodniami przeleżanymi w łóżku lub braniu garści leków, przynoszących niewielką ulgę.

Nie ignoruj tych informacji! Jeżeli chcesz wiedzieć jak to działa to opisałem wszystko poniżej.

Dlaczego Odczuwamy Ból?

Ból pełni kluczową rolę w naszym zdrowiu. Nasze ciało wyposażone jest w specjalne receptory, o różnej funkcji, by odczytywać informacje z środka naszego ciała i zewnątrz (wspomniana powyżej Interocepcja i Propriocepcja).

Dodatkowo każdy narząd zmysłu i jego receptor, poprzez uszkodzeni lub długotrwałe bodźcowanie może zmienić się w nocyceptor (receptor bólu). Oto kilka typów receptorów bólowych, które możesz znać:

  • Nocyceptory mechaniczne – reagują na uszkodzenia mechaniczne, takie jak cięcie czy uderzenie.
  • Nocyceptory termiczne – ostrzegają przed ekstremalnymi temperaturami.
  • Nocyceptory chemiczne – wykrywają szkodliwe substancje chemiczne.
  • Nocyceptory polimodalne – reagują na różne typy szkodliwych bodźców.

Rodzaje Bólu – Jak Rozpoznać Swój Przypadek?

Istnieją różne rodzaje bólu i podczas rozmowy z specjalistą warto być przygotowanym na pytanie np. jak i gdzie Panią/a boli?

Oczywiście nie musimy posługiwać się językiem specjalistów, jako pacjent, natomiast uważam, że mała ściągawka się przyda:

Ból promieniujący i odniesiony:

  • Ból promieniujący: zaczyna się w jednym miejscu i promieniuje do innych części ciała, np. rwa kulszowa.
  • Ból odniesiony: odczuwany w jednym obszarze, ale przyczyna jest gdzie indziej.

Stany bólowe i czas trwania:

  • Stan ostry:        trwa od 0 do 10 dni.
  • Pół ostry:          trwa od 10 do 30 dni.
  • Przewlekły:       trwa powyżej 30 dni.

Czy Ten Ból Jest Ci Znany?

W gabinecie The Holistic najczęściej pomagamy pacjentom z:

  • Bólami głowy (migreny, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, trzaski żuchwy, szumy uszne, bóle za oczami, bóle promieniujące do czubka głowy)
  • Bólami szyi (promieniujące bóle do pleców i ramion, bóle związane z nieprawidłową postawą, uczucie blokady lub ograniczenie ruchomości)
  • Bólami między łopatkami (kłujące bóle, bóle żeber, bóle opasające klatkę piersiową, problemy wdechowe lub wydechowe, sztywność i problemy z wyprostem,)
  • Bólami kręgosłupa lędźwiowego (lumbago, rwa kulszowa, problemy dyskowe, piekące i promieniujące bóle do nóg lub na brzuch))
  • Bólami kończyn górnych i dolnych (promieniujące bóle ramion, rąk, nóg, uczucie zablokowania i sztywności stawów)

Jeśli rozpoznajesz którykolwiek z tych bólów, wiesz, jak potrafią one utrudniać życie. Ale jest rozwiązanie – nie musisz cierpieć w milczeniu.

Dziękuję serdecznie za uwagę,

Filip Fabijański Twój fizjoterapeuta w The Holistic


To był pierwszy z trzech artykułów z serii o bólu, kolejny pojawi się już za tydzień więc do zobaczenia!

  1. Ból – Problem czy Istotny Sygnał do Działania?
  2. Zbadaj się w domu i Przerwij Błędne Koło Bólu
  3. Naturalne Sposoby na Ból: Techniki The Holistic